Ako vybrať prípravok na bielenie zubov?

Bohužiaľ nie každému príroda nadelila odzbrojujúci a žiarivo jasný úsmev. Často sa oň tiež pripravíme sami – fajčením, popíjaním kávy, vína, čierneho čaju a konzumáciou ostatných nevhodných nápojov a potravín. Aj napriek týmto nerestiam ale môžete mať nakoniec zuby biele ako perličky. Urobte si s nami poriadok medzi voľnopredajnými prípravkami na bielenie zubov.

Bohužiaľ nie každému príroda nadelila odzbrojujúci a žiarivo jasný úsmev. Často sa oň tiež pripravíme sami – fajčením, popíjaním kávy, vína, čierneho čaju a konzumáciou ostatných nevhodných nápojov a potravín. Aj napriek týmto nerestiam ale môžete mať nakoniec zuby biele ako perličky. Urobte si s nami poriadok medzi voľnopredajnými prípravkami na bielenie zubov.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Typy

Púdre

Púder na bielenie zubov je najlacnejší prípravok na bielenie zubov pre domáce použitie. Používa sa ako zubná pasta. Jednoducho ho nanesiete na zubnú kefku a vyčistíte si ňou zuby. Efekt vybielenia je približne rovnaký, ako by ste si bielili zuby práve zubnou bieliacou pastou.

Na trhu nájdete bieliace púdre s obsahom aktívneho púdra a bez. Bieliace púdre s obsahom aktívneho uhlia (activated charcoal) sú paradoxne čierne a rovnako tak popolavý odtieň dostane aj vaša zubná kefka, zuby ale po dlhšej dobe vybielia. Bieliace púdre bez obsahu aktívneho uhlia obsahujú napr. prášok zo stoniek bambusu (bambusa vulgaris stem powder) alebo uhličitan vápenatý (calcium carbonate).

  • Jednoduché použitie

  • Cenová dostupnosť

  • Nízky obsah účinnej látky

  • Efekt belších zubov spozorujete za dlhšiu dobu

  • Odstraňuje len ľahké povrchové nečistoty

Pasty

Pasta na bielenie zubov zosvetľuje farbu zubov a navracia im ich prirodzený odtieň. Rovnako ako bieliace púdre, odstráni len ľahké povrchové zafarbenie spôsobené fajčením, konzumáciou kávy, čierneho čaju, vína a pod.

Bieliace pasty na zuby pomáhajú zosvetliť farbu zubov pomocou abrazívnych zložiek, enzýmov, aktívneho uhlia, jedlej sódy či peroxidu, ktorý sa na bielenie zubov využíva aj v ordináciách. Tou najúčinnejšou látkou na bielenie zubov je peroxid, ktorý je však obsiahnutý len v nízkych, a teda bezpečných, koncentráciách.

  • Cenovo dostupné riešenie

  • Bezpečný obsah účinnej látky

  • Efekt belších zubov spozorujete za dlhšiu dobu

  • Odstraňuje len ľahké povrchové nečistoty

Perá

Pero na bielenie zubov sa používa na vybielenie konkrétnych zubov, najčastejšie sa jedná o horné očné zuby, ktoré bývajú najviac zafarbené. Pero obsahuje bieliaci gél, ktorý vytlačíte na štetec nachádzajúci sa na špičke pera a nanesiete na zuby. Následne potom necháte pôsobiť odporúčanú dobu. Väčšina bieliacich pier obvykle obsahuje karbamid peroxid, ktorý efektívne odstraňuje škvrny.

Bieliace pero je veľmi praktické, môžete ho totiž nosiť stále pri sebe napr. v kabelke alebo ho mať pre prípad potreby v aute. Najlepšie však bieliace perá fungujú v kombinácii s bieliacou pastou, čo sa dočítate aj v príbalových letákoch. Bieliace perá sú totiž určené na retušovanie nedokonalostí na zuboch a na použitie medzi bieliacimi procesmi, nie ako efektívny a samostatný spôsob bielenia zubov. Takže pokiaľ viete, že sa vám na zuboch urobia škvrny po pití kávy, škvrny odstránite práve pomocou pera, na celkové vybielenie však budete musieť použiť iné prostriedky.

  • Odstraňuje farebné nedokonalosti na zuboch

  • Cenovo dostupné riešenie

  • Stále po ruke

  • Rýchle výsledky

  • Jednoduchosť použitia

  • Krátkodobé výsledky

  • Sliny môžu narušiť a oslabiť bieliaci proces

  • Bielenie môže byť nerovnomerné

  • Nízky obsah účinnej látky

Gély a sety

Voľnopredajný gél na bielenie zubov môžete kúpiť buď samostatne alebo ako súčasť bieliaceho setu. V bieliacom sete okrem gélu alebo krému nájdete aj násady, do ktorých gél naplníte. Nadstavce sa vo väčšine prípadov dajú aspoň trochu vytvarovať podľa zubov. Na zuboch sa násady s gélom nechávajú pôsobiť od niekoľkých minút až po niekoľko hodín a pokojne aj cez noc. Potom sa čistia bieliacou pastou.

Tým najefektívnejším spôsobom bielenia zubov sú však bieliace gély zakúpené priamo od zubného lekára, ktorý vám podá aj presný návod na použitie a nechá vyrobiť aj násady podľa vašich zubov na mieru. Podľa toho, v akom stave vaše zuby sú, lekár odporučí dobu pôsobenia. Doba pôsobenia sa líši pacient od pacienta, a zatiaľ čo niektorým odporučí nechať gél na zuboch 4 hodiny, inému pacientovi ho odporučí nechať napríklad cez noc.

  • Jednoduché použitie

  • Výsledky viditeľné už po niekoľkých aplikáciách

  • Finančne náročnejšie

  • Potrebné používať pravidelne

LED svetlá

Použitie bieliaceho gélu v kombinácii s LED svetlom je veľmi jednoduché. Na prednú stranu vyčistených zubov nanesiete bieliaci gél a nasadíte náustok. Necháte pôsobiť stanovenú dobu uvedenú v návode, čo býva okolo 15 minút. Niektoré náustky je možné prepojiť aj s mobilným telefónom či cez USB s počítačom, vďaka čomu sa po uplynutí doby LED zariadenie samo vypne.

LED svetlo samotné na bielenie zubov nepomáha, je však účinné v spojení s prípravkom na bielenie zubov, ktorý býva súčasťou štartovacieho balíčka. Jednotlivé bieliace gély je možné potom ľahko podľa potreby dokupovať. LED svetlo okysličuje a nahrieva bieliaci gél, a tým zvyšuje jeho účinnosť. Tento spôsob bielenia zuby zosvetlí a efekt belších zubov býva dlhodobejší ako bez použitia LED svetla. Je však potrebné bieliaci proces opakovať.

  • Jednoduché použitie

  • Rýchle výsledky

  • Efekt belších zubov vydrží dlhšie

  • Finančne náročnejšie

  • Nutnosť mať náustok v ústach, čo môže byť niekomu nepríjemné

Pásky

Bielenie zubov bieliacimi pásikmi je na rozdiel od predchádzajúcich spôsobov bielenia zubov, už trochu finančne náročnejšou bieliacou metódou. Nie je však zložitá a je účinnejšia.

V balení sa nachádza určité množstvo pásikov, napr. 10, 14 alebo pokojne 40. Každý jednotlivý pásik je potiahnutý tenkou vrstvou bieliaceho gélu, ktorý necháte na zubnú sklovinu pôsobiť odporúčanú dobu. Doba pôsobenia sa produkt od produktu líši, výrobca môže odporúčať len 5 minút, alebo dokonca 30 až 60 minút.

Je dôležité riadiť sa pokynmi v návode a nikdy neprekračovať určenú dobu pôsobenia, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny.

  • Jednoduché použitie

  • Viditeľné výsledky už po pár aplikáciách

  • Finančne náročnejšie

  • Nutné používať pravidelne

Vonkajšie a vnútorné zafarbenie zubov

Existujú 2 typy zafarbenia zubov. Vonkajšie zafarbenie si obvykle spôsobíme sami fajčením a konzumáciou nápojov a potravín, ktoré zafarbujú zuby.

Vnútorné zafarbenie zubov nám je dané od prírody, ale môže sa zmeniť rôznymi vplyvmi. Od mierneho vonkajšieho zafarbenia vám môžu pomôcť práve účinné bieliace zubné pasty a zubné púdre.

Na výraznejšie vonkajšie zafarbenie sú účinné bieliace perá a voľnopredajné zubné gély a bieliace pásky, ktoré obsahujú veľmi nízke koncentrácie karbamid peroxidu. Účinnosť bieliacich gélov je možné umocniť použitím špeciálnych LED náustkov.

Pokiaľ máte výrazné vnútorné zafarbenie zubov, je už potrebné vhodný bieliaci prípravok vyberať priamo so zubným lekárom. Iba zubný lekár pozná detailne stav vášho chrupu a môže vám predať gél na bielenie zubov s vyšším obsahom karbamid peroxidu, ktorý je účinný pri odstraňovaní vnútorného zafarbenia. Prípravky s vysokou koncentráciou (až do 16 %) karbamid peroxidu vám môže vydať iba zubný lekár. Takto vysoké množstvo karbamid peroxidu po niekoľkých ošetreniach odstráni aj výraznejšie vnútorné zafarbenie zubov.

Diéta pre biele zuby

Počas bieliacej kúry a približne 3 týždne po nej sa odporúča dodržiavať tzv. bielu diétu. Počas nej by ste sa mali vyvarovať fajčeniu, pitiu kávy, čierneho čaju, červeného vína, konzumácii čučoriedok, červenej papriky, paradajkových omáčok a ďalších potravín, ktoré môžu zuby zafarbiť. Na dlhšie udržanie vybieleného odtieňa zubov je dobré sa týmto nápojom a potravinám vyhýbať stále, prípadne si po ich konzumácii vyčistiť zuby bieliacou zubnou pastou.

Rady na záver

Hoci by pri dodržaní postupu aplikácie voľnopredajných bieliacich prostriedkov k žiadnym významným komplikáciám dôjsť nemalo, môžu sa predsa len niektoré menej závažné objaviť. Najčastejšie ide o problémy spôsobené nesprávnou aplikáciou, preto vždy dodržujte pokyny v návode na použitie.

Komplikácie spôsobené užívaním bieliacich prostriedkov sa však častejšie vyskytujú u prípravkov s vyššími koncentráciami karbamid peroxidu, teda u tých, ktoré dostanete na predpis od zubného lekára. Musíte teda vždy dodržiavať pokyny, ktoré vám udelí váš ošetrujúci zubný lekár.

Pretože je bielenie zubov zásahom do zubnej skloviny, najčastejšie sa objavuje zvýšená citlivosť a bolestivosť zubov, podráždenie ďasien alebo dokonca poškodenie zubnej výplne. Prípravky na bielenie zubov by preto nikdy nemali používať ľudia, ktorí majú chrup v zlom stave. Vždy je potrebné ich použitie konzultovať s ošetrujúcim zubným lekárom.

Ďalšie užitočné články